موضوعات
منابع آزمون
خدمات حقوقی
آمار
درباره وبلاگسعی دارم علاوه بر درج دست نوشته های شخصی و ارتباط با دوستان عزیزم، با توجه به مدرک حقوق قضائی و تجربه مختصری که دارم، گاهاً مطالب و مقالات حقوقی تحریر و پاسخگوی سئوالات دوستان باشم.
๑۩۞۩๑
بازنشر، صرفاً با ذکر منبع مجاز است.
๑۩۞۩๑
insta: TohidBakhtiary
๑۩۞۩๑
نویسنده: توحید بختیاری
نظرسنجی
آیا با تبصره اصلاحی ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری جدید موافقید؟ (تبصره اولیه: منع داشتن وکیل در برخی جرایم تا 1 هفته - تبصره اصلاحی: تعیین وکیل در مرحله تحقیقات این جرایم، فقط از میان وکلای تعیینی قوه قضاییه)
پیوندها
بسم الله الرحمن الرحیم
فرشاد اسماعیلی

هیچ پزشکی برای ایرانیان به اندازه او چهره ایی آشنا نیست.  بیش از چهل ملیون ایرانی او را از طریق چهره ایی که بر جلد دفترچه های بیمه تامین اجتماعی نقش بسته است می شناسند. اما قرار است دفترچه های بیمه درمانی جمع شود. شاید چند دهه بعد دفترچه هایی که روی جلدش عکس ابن سینا نقش بسته است سرنوشت  نوستالژیکی مثل  پیکان جوانان برجسته روی  کپن های دهه شصت پیدا کند.
مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خبر از جمع کردن دفترچه های بیمه تامین اجتماعی داده است ...


کاهش هزینه های کاغذی در نگاه اول

در نگاه اول گام برداشتن به سوی مدیریت اداری الکترونیک یا ارائه خدمات الکترونیک با هدف کاهش هزینه ها ی کاغذ یا چاپ یا هزینه های مالی مرتبط  می تواند پشت پرده سیاست حذف دفترچه های بیمه باشد.  پایین آوردن هزینه ها  و سبک کردن بخش درمان از این حجم عظیم کاغذ.

اما در بسیاری از  سیاست های اتخاذ شده در حوزه الکترونیک کردن خدمات، جنبه های بسیار مهمی از جرم شناسی پیشگیرانه نیز دیده می شود که شاید در نگاه اول خیلی مهم جلوه نکند.

همانطور که  تجربه بیشتر کشورهای توسعه یافته  نشان داده است با  حذف تدریجی اسکناس بسیاری از جرایم مالی مثل رشوه، سرقت، باج گیری  ، و... توانسته است به نسبت کاهش پیدا کند  هرچند ممکن است از سوی دیگر به جرم زایی های دیگری نیز منجر شده باشد. که قطعا مروبوط خواهد شد به جرایم مرتبط با سایبر یا جرایم سایبری. قانونگذار ایرانی هم ازین تغییرات جا نمانده و همگام با این تغییرات قانون جرایم یارانه ایی را از مجلس گذراند.

سیاست پیشگیرانه جنایی در نگاه دوم

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی خبر داده است که قرار است دفترچه های بیمه جمع آوری شده و کارت هوشمند صادر گردد.  با جمع آوری دفترچه های کاغذی و ایجاد id هزینه های درمانی  برای سازمان ممکن است کاهش یاید اما از نگاه جرم شناسی  این تصمیم یا سیاست یک سیاست جنایی پیشگیرانه نیز می باشد.

قطعا در آزمایشگاه ها یا مطب ها یا بیمارستان ها آدم های زیادی را دیده اییم و برخورد کردیه اییم که خواهش کرده اند  که پزشک دارویشان را در دفترچه برادرشان یا آزمایش را در دفترچه رفیقشان بنویسند. شاید آدم های دانشجوی همکلاسی زیادی داشته اییم که گواهی اشتغال به تحصیل نداشته اند و یک شب از غذای بد خوابگاه دل درد گرفته اند و مدت شش ماهه تمدیدشان گذشته است و چاره ایی نداشته اییم و یا دفترچه خودمان یا رفیقمان را که تمدید کرده بوده اییم جا زده اییم یا از دکتر خواهش کرده اییم که دانشجویی حساب کن. شاید ما آدم های دانشجو و آدم های تحصیل کرده دور برمان حتی خیلی جرم انگاری این کار برایمان توجیه نشده است. شاید فکر می کنیم این بی عدالتی  اجتماعی است  که دفترچه نداریم یا نمی توانیم بگیریم یا  نمی توانیم تمدید کنیم و اشکال اخلاقی ایی ندارد که جعل کنیم یا از دفترچه آدم دیگری استفاده کنیم. اما بالخره قانون می گوید این فعل آدم ها جرم است.

 

تورم کیفری دفترچه های ناسالم

حجم دعاوی مرتبط با جعل دفترچه بیمه یا سو استفاده از دفترچه های بیمه علاوه بر اینکبار مالی بسیاری می تواند برای سازمان یا نهاد های مرتبط  داشته باشد ، از سوی دیگر موجب  تورم کیفری دعاوی جعل و سواستفاده از جعل در مراجع قضایی  گردیده است.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی با اعلام  خبری  در خصوص صدور دفترچه بیمه خدمات درمانی جعلی برای اتباع خارجی اعلام کرد: پی كسب اخباری مبنی بر این كه افرادی در منطقه گلشهر مشهد اقدام به دایر كردن شركتی كرده و با فریب اتباع خارجی غیر مجاز برای آنان دفترچه های خدمات درمانی جعلی صادر می كنند پی گیری موضوع در دستور كار كارآگاهان مبارزه با جعل و كلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی قرار گرفت.

سرتیپ دوم بهمن امیری مقدم ا می گوید:

این افراد كه دو مرد و زن بودند به صدور 500 جلد دفترچه جعلی برای اتباع خارجی غیر مجاز اعتراف کرده بودند.

جرم انگاری جعل دفترچه های بیمه

ارواق دفترچه بیمه در حكم اوراق بهادار دولتی است و هر گونه دخل و تصرف و سوء استفاده از آن مشمول مقررات جعل اسناد دولتی است  و  در ماده 536 قانون مجازات اسلامی چنین آمده است: "هرکس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل یا تزویرکند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه‌برجبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دوسال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

علاوه بر این در ماده در ماده 97 قانون تأمین اجتماعی صراحتا بیان شده است: هرکس به استناد و گواهیهای خلاف واقع یا با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در این قانون به نفع خود استفاده نماید یا موجبات استفاده افراد خانواده خود یا اشخاص ثالث را از مزایای مذکور فراهم سازد به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده به سازمان و در صورت تکرار به حبس جنحه ای از 61 روز تا 6 ماه محکوم خواهد شد.

به نظر می رسد ذره بین کوچک جرم شناسی فقیر ایرانی را  گذاشتن روی آدم های مریض و گرفتار آنهم با با یقه های چرک بیمارستانی  تحلیل جرم شناسانه ی محافظه کارانه ایی باشد و قطعا در تغییر این وضعیت ممکن است جرایم بزرگتری اتفاق بیفتد یا یقه  سفید ها و یقه طلایی های زیادی از دایره ذره بین جرم شناسی بیرون تر قرار بگیرند اما شعاع  جرم شناسی ایرانی محدود و کوچک است.  زیر همین دایره ذره بین کوچک جرم شناسی ایرانی به نظر می رسد الکترونیکی کردن خدمات بیمه ایی درمان و جمع آوری دفترچه ها را  می توان به  عنوان سیاست جنایی بازدارنده یا  اقدامی در راستای کاهش جرایم مرتبط با جعل و سواستفاده از جعل  تلقی نمود یا به عبارتی میتواند یک مصداق از جرایم ماده 536 قانون مجازات اسلامی موضعا از بین برود. حال چه جرایم بزرگتری ممکن است اتافق بیفتد از دایره ذره بین ما بیرون است.

پژوهشگر حقوق کار و تامین اجتماعیسه شنبه 6 مرداد 1394 , مقالات حقوقی , نظر ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
صفحات دیگر
عناوین آخرین مطالب
ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت دادگستری؛

تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه سراسری؛

آگهی ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت 94؛

نقد و بررسی اصلاحات صورت گرفته در قانون آئین دادرسی کیفری 92 (جدید)؛

چرا زنان نباید یک کیسه 21 کیلویی را بلند کنند؟!

عدم امکان بازداشت وکیل در جلسه دادرسی کیفری در قانون آ.د.ک جدید؛

نحوه محاسبه مهریه و خسارت تاخیر تادیه به نرخ روز؛

نقد و بررسی قانون آ.د.ک جدید و معرفی کتاب «آیین دادرسی کیفری» نوشته دکتر بهروز جوانمرد؛

نوستالژی ابن سینا و دفترچه های بیمه؛

منابع آزمون کارشناسی ارشد حقوق خصوصی؛

منابع آزمون کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی؛

منابع آزمون سردفتری اسناد رسمی؛

منابع آزمون قضاوت؛

منابع آزمون وکالت؛

تقریرات تاریخ حقوق کیفری استاد بهروز جوانمرد - دوره کارشناسی ارشد حقوق جزا واحد تهران مرکز؛

ارزش مادی پروانه وکالت؛

دکتر ناصر کاتوزیان درگذشت؛

ظرفیت پذیرش آزمون وکالت سال 1393 کانون وکلای دادگستری مرکز مشخص شد؛

شرکت دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق در آزمون وکالت مجاز خواهد شد؛

همایش بزرگ علمی بررسی تحولات قانون آئین دادرسی کیفری جدید؛


.Privacy Policy & About Us. CopyRight (©) TohidBakhtiary.ir 2009-2016. All Rights Reserved

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات